Хвилинка - цікавинка



Казка  про вишиванку.
Вишита сорочка

Жили собі брат і сестра — Василько й Марічка. Вони дуже любили одне одного, ніколи не сварилися, ділилися всім, що мали. Час минав, і Василько перетворився з хлопчика на змужнілого юнака, а Марічка стала справжньою красунею. Саме тоді на їхній край напало військо страшного і могутнього царя Бурдая. Всі чоловіки пішли захищати рідну землю від чужинців. Почав збиратися до війська й Василь. Марічка плакала, проводжаючи брата.
— Візьми ось це, — сказала, схлипуючи, й простягнула Василькові невеличкий вузлик. — Це вишита сорочка. Вона допоможе тобі повернутися додому.
Обійняв Василько сестру, низько вклонився батькам та й пішов захищати рідну землю від ворожої навали.
Якось Василя важко поранили в бою. Товариші подумали, що хлопець мертвий, і залишили його на полі бою. А ворожі солдати схопили юнака і притягнули до Бурдая. А той наказав укинути полоненого до в’язниці: може, там згине, а як вижеве, то стратити.
Та в Бурдая була улюблена племінниця Мелхола, котра зналася на чаклуванні. Вона й попросила дядька не страчувати хлопця.
— Я зроблю так, — сказала, — що він забуде все, навіть своє ім’я, і стане твоїм вірним воїном, дядечку.
Бурдай погодився. Через деякий час Василько одужав, та під дією чарівних ліків і магії Мелхоли зовсім забув, хто він, звідки, і що є в нього сестра та батьки. Почав хлопець вірою і правдою служити цареві Бурдаю, воювати проти своїх побратимів. І був уже тепер не Васильком, а хоробрим воїном Ярміном, котрий ось-ось мав поріднитися з царем, одружившись із його вродливою племінницею.
Минав час. Наближався день весілля. Але якось неспокійно було на серці молодого Василька-Ярміна. Щось тривожило його, мучило. Відчуваючи втому, хлопець вирішив піти до палацу, щоби трохи розважитися. На сходах він зустрів служницю, котра несла дуже знайомий згорточок.
— Що це? — запитав Ярмін.
— О, мій пане, принцеса Мелхола наказала забрати і знищити це. Ось я і йду виконувати її наказ.
Василь попросив розгорнути вузлик. Щойно служниця це зробила, як додолу впала …вишита сорочка. Ярмін підняв її, пильно вдивляючись у кожен хрестик. І раптом він усе згадав: і рідний край, і лагідний погляд матері, і мелодійний голос сестри…
Осідлавши коня, Василько чимдуж помчав із палацу. Відшукав своїх товаришів і разом із ними мужньо воював проти царя Бурдая, аж поки вони не розбили вороже військо вщент. Рідний край знову став вільним.
Повернувшись додому, Василько розповів рідним про все, що з ним трапилося. Люди раділи і дивувалися, як могла вишита сорочка подолати могутні чари й заклинання і допомогти хлопцеві повернутися на батьківщину — дорогу й милу кожному серцю землю.
Звідки взялися слони?


Тисячі років тому по дрімучих лісах, що покривали Землю, бродили гігантські чудовиська численних різновидів.  

І навіть незважаючи на свої неймовірні розміри, вони не змогли витримати труднощів, які прийшли разом зі зміною клімату і зникненням їжі.
    Вони гинули один за іншим, поки не вимерли, крім двох видів-африканського і азіатського слонів. Попередниками слонів були величезні чудовиська, відомі під ім'ям «мамонт.» Їх скелети можна побачити в музеях, а видовище це страхітливе! Їх кістки знаходять в землі в долинах і в руслах річок в Північній Америці і Європі. У далекому Сибіру була знайдена туша одного з них, вмерзла в лід, що збереглася настільки добре, що навіть очі залишилися недоторканими!
    Хоча слони колись населяли багато місць на Землі, тепер вони зустрічаються тільки в Африці і тропічноій Азії. Слони-найбільші з тварин суші і в багатьох відношеннях найбільш цікаві. 
     Характером вони дуже м'які і добрі і досить розумні; вони піддаються дресируванню набагато легше будь-яких інших тварин, крім домашніх собак.
   Ноги у слона, схожі на величезні колони, необхідні для того, щоб витримувати його
гігантську  вагу. 
  Його бивні  - це зуби, які виросли до нейих розмірів. Ці бивні використовуються для підривання коренів в пошуках їжі, а також в якості зброї, для захисту. Мозок у слона — порівняно невеликого розміру в порівнянні з розмірами тварини.
    Найбільш примітною частиною тіла слона є хобот, що представляє собою продовження
носа і верхньої губи, і він служить слону рукою, носом і губами одночасно. У хоботі близько 40
000 м'язів, тому він такий сильний і гнучкий. Кінчик хобота закінчується чимось на зразок пальця, який настільки чутливий, що слон може підняти їм маленьку шпильку!

Таємниці Антарктиди


Які ж таємниці приховує ця снігова пустеля? Маючи лише чотири основні елементи: вода, лід, сніг та скелі — вона просто вражає багатством таємниць та загадок.
Ось кілька із них.

1. Полярні ведмеді в Антарктиді? Це неможливо!


Коли запитуєш когось, де живуть білі ведмеді, найчастіше звучить відповідь: «В Антарктиді!» На жаль, змушений Тебе засмутити, але на цьому материку білі ведмедики не водяться.( Більшу його частину населяють пінгвіни.

2. Річки в Антарктиді

Це не вигадка. Онікс — річка, що, так би мовити, функціонує лише два місяці на рік під час антарктичного літа. Довжини Онікса — 40 кілометрів.
3. Антарктида — найсухіше місце на Землі

У це важко повірити, але це справді так. Навіть у найспекотніших пустелях світу випадає більше опадів, аніж на цьому материку. 10 сантиметрів опадів — середньорічний показник опадів.)
4. Земля без людей


Населення Євразії більше 4,8 мільярди людей, Африки — близько 1 мільярда, а от назвати хоча б якесь число для Антарктиди ми не можемо. Бо постійного населення там немає, лише вчені, дослідники і туристи.
5. А хто ж власник?

А ніхто! Уяви собі, що на Землі є більше 14 мільйонів квадратних кілометрів, які не належать нікому. А претендентів було багато! Сьогодні Антарктида має статус єдиного регіону на Землі, що не керується урядом жодної із країн світу.
6. Сховище метеоритів


Метеорити, що потрапляють на цей материк, зберігаються просто відмінно. Так, вдалося зберегти і дослідити метеорити з Марса.
7. Котра година? А Тобі яка потрібна?)
Це не жарт, в Антарктиді кожен живе за своїм часом (своєї країни). Оскільки тут часові пояси сходяться воєдино, то пройти їх усі за кілька секунд — цілком реально!
8. Антарктида — земля імператорська
В Антарктиді Ти зможеш зустріти справжнього представника імператорської родини пінгвінів. Імператорські пінгвіни мешкають лише тут. Крім них, тут проживає ще 5 різновидів цих тварин.
Пінгвіни досить дружелюбні, а тому не проти поділитися територією із ще однією істотою — безкрилою мошкою Belgica antarctica. Дуже суворий антарктичний клімат не дає їй можливості літати.
9. Найбільша крижинка

Насправді це айсберг під назвою В-15. Його довжина — 295 кілометрів, ширина — близько 37 кілометрів. За своєї площею він трохи більший від острова Ямайка. Вага — 3 мільярди тонн.





Як святкують Новий Рік в різних країнах?

        Новий рік - веселе і дивовижне свято, що відзначається по всьому світу. Але є деякі незвичайні традиції, характерні лише для певних країн
Новий рік всюди відзначають по-різному, проте це торжество завжди супроводжується веселощами і добротою. Крім того, звичай святкувати прихід нового року є в кожній відомій культурі. Саме з цієї причини багато людей прагнуть дізнатися способи, як святкують Новий рік в різних країнах світу.

Новий рік в Італії: викидаємо старі речі


Святкування Нового року у італійців починається 6 січня. В цей час прямо з вікон викидають різне начиння, давно втратила значення для господарів. Слід бути дуже обережним, гуляючи під вікнами мирних городян. На вас може запросто звалитися праска, столові прилади, набір інструментів і навіть різні меблі.
На Новий рік в Італії малюки чекають фею з подарунками 
Для малюків це торжество - справжнє диво. За переказами, в новорічну ніч у кожен будинок заходить фея на ім'я Бефана і відкриває вхідні двері спеціальним золотим ключиком. Увійшовши до кімнати, де сплять діти, вона починає наповнювати подарунками спеціально приготовлені для цього панчохи. Якщо дитина погано вчилася і бешкетувала, то замість подарунків вона знайде в своїй панчосі щіпку золи або один вуглинку.

Румунія: в Новий рік розмовляють з тваринами

Румуни продовжують вірити в чудеса і святкове диво. Ще з середніх віків пішло повір'я про те, що напередодні Нового року тварини можуть розмовляти людською мовою. Тому фермери опівночі відправляються в хліви і загони, щоб послухати худобу. Якщо тварина заговорила, це означає, що майбутній рік принесе важкі випробування в сім'ю. Якщо в хліві стоїть тиша - це хороший знак, до добробуту в домі.
На Новий рік в Румунії розмовляють з тваринами 










Фінляндія: бенкет на весь світ і ворожіння на воску

У цій країні, як і в багатьох інших, новорічне торжество характеризується величною трапезою.
Саме від фінів пішла традиція ворожіння на воску. Речовина розплавляється і кидається в холодну воду. По "картині", що створилася, люди судять про майбутнє своє і своїх близьких родичів.

Починаючи з 27 грудня у всіх магазинах Фінляндії починають діяти новорічні знижки. Завдяки цьому, люди можуть порадувати своїх рідних дорогим і дуже бажаним подарунком. Відзначати свято прийнято в колі друзів в ресторані. Такий підхід не створює клопоту, пов'язаних з приготуванням святкової вечері.

Англія: оригінальні традиції святкування Нового року


Вся Англія святкує Новий рік, влаштовуючи різні дитячі вистави на мотив старих англійських казок. У різних містах туристи і городяни можуть взяти участь в прекрасній карнавальній ході на чолі з Лордом заворушень і багатьма іншими казковими героями.
Популярний звичай - обмін різдвяними листівками з'явився саме в Англії. Тут, як ніде, витримана справжня атмосфера радості від отримання довгоочікуваного подарунка або красивих слів на листівці. Є ще одна традиція під назвою "Впустити новий рік": рівно опівночі господарі будинку відкривають задні двері для випуску старого року і передню для того, щоб впустити довгоочікуваний новий рік.


Ірландія: поспішайте скуштувати пудинг

У новорічному святі Ірландії спостерігається більше релігії, ніж символічного свята. В цей час на вікна ставлять невеликі свічки, щоб Марія і Йосип знайшли для себе тимчасовий притулок. Для кожного члена ірландської сім'ї випікається спеціальне частування, яке називається seed cake. Ще є прекрасна традиція робити три різних пудинги: один на Новий рік, другий на Різдво, третій - на Водохреще. Святкова випічка в Ірландії 
   
В Ірландії існує ще один незвичайий новорічний обряд: щоб вигнати з дому нечисть, по стінам і дверям стукають буханцем хліба. Ірландці вірять, що цей ритуал захищає сім'ю від злих духів, а також обіцяє достаток і благополуччя на весь наступний рік.

Комментариев нет:

Отправить комментарий